Rower rowerowi nierówny

Jeżdżenie rowerem to hobby cieszące się coraz większą popularnością. Pedałując dzielnie przed siebie nie tylko zdobywamy piękną oraz smukłą sylwetkę i wyrabiamy mięśnie. Przerzucając się z innych form transportu nie niszczymy w dodatku otoczenia. Plusy niewątpliwie są ważne jednak uwagę trzeba w pierwszej kolejności zwrócić na podstawowy element opisywanego sportu – rowerze. Jaki więc rodzaj powinniśmy wybrać?


Wybranie odpowiedniego roweru nie jest takie łatwe jakby się mogło w w pierwszym momencie wydawać. Od tego w jakich warunkach będziemy jeździć zależą części składające się na nasz dwukołowiec. Dobrze jest przejść przez niejeden sklep rowerowy (np. TU), przepytać kilku sprzedawców i poczytać na ten temat. Różne konstrukcje, hamulce (zobacz zacisk hamulcowy) czy kąty nachylenia kierownicy w innych modelach dadzą zupełnie odmienne doświadczenia i wrażenia z jazdy - stylowe rowery retro z firmy Balticabicycles. Istotne jest, by dobrze dopasować rowery górskie, wyczynowe czy użytkowe. Dzięki temu jazda stanie się wyjątkową przyjemnością.

rower stacjonarny
Treści źródłowe: http://www.sport-shop.pl/
Przede wszystkim warto omówić dwa podstawowe typy – rowery miejskie i rowery górskie. Rowery miejskie, czy inaczej „holender” pozwalają wygodnie przemieszczać się w mieście. Podstawowymi cechami są wyżej umieszczona, giętka kierownica, większe i wygodniejsze siodełko ułatwiające jazdę w pozycji wyprostowanej i większą widoczność, dobre oświetlenie i wymagane zamieszczenie znaków ostrzegawczych oraz osłony na łańcuch zapobiegające przed zabrudzeniem w ciągu jazdy - oferta rowerów. Często uzupełnione są bagażnikiem i łańcuchem zabezpieczającym od kradzieży. Raczej również rower miejski nie jest uzupełniany w przerzutki, które na równym terenie nie są niezbędne.

Jeśli poszukujemy roweru odpowiedniego w góry polecamy rowery górskie czyli rowery MTB (od Mountain Bike). Rowery MTB stały się popularne bardzo szybko i na szczycie już pozostały. Jak łatwo wywnioskować z nazwy zaprojektowano je do jazdy terenowej, np. w górach. Cechuje je w głównej mierze mała, dodatkowo wspierana rama, silna, ale raczej lekka konstrukcja i porządne hamulce.


Ciekawostką mogę być rowery poziome (lub stacjonarne poziome), dzięki którym jadący mogą rozwinąć wyjątkowo szybkie jak na rower prędkości. Abstrahując od znacznej prędkości mają one niestety dużo wad, które nie przyczyniają się do zwiększenia ich popularności. Nade wszystko narzucają one potrzebę gładkiej nawierzchni, ciężko jedzie się na nich pod górę a rowerzysta posiada zbyt ograniczone pole widzenia - .

Pozostaje nam już tylko odwiedzić sklep rowerowy a w nim rower idealny dla siebie i zamknąć auto w garażu.
22-03-16 07:01:09
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.