Kilka słów ze świata sportu- tenis ziemny

Tenis ziemny to jedna z najważniejszych dyscyplin sportowych na całym świecie. Wywodzi się ona ze średniowiecza. Początkowo piłka tenisowa odbijana była dłonią (grę tę wówczas nazywano jeu de paume, czyli nic innego jak „gra dłonią”), później wprowadzono skórzane rękawice, a finalnie rakiety podobne do tych dzisiejszych. Wówczas grę tę zaczęto nazywać „prawdziwym” lub „królewskim” tenisem… no cóż… nie trudno zgadnąć, kto w niego grywał.

Nowa kolekcja Stella McCartney barricade
Autor: adidas
Treści źródłowe: adidas
Dzisiejsza forma gry oczywiście trochę różni się od tej pierwotnej. Nie będę się rozwodzić nad szczegółami, ale warto wspomnieć, że gra ta może być rozgrywana pojedynczo (tzw. Singel), w dwuosobowych drużynach zawodników jednej płci (tzw. Debel) lub obu płci (tzw. Mikst). Corocznie odbywają się cztery najważniejsze turnieje tenisowe noszące razem nazwę Wielkiego Szlema. Turnieje te to Australian Open, Roland Garros (French Open), Wimbledon oraz US Open. Odbywają się one kolejno w : Melbourne, Paryżu, Londynie i Nowym Jorku. Szczęśliwca, któremu uda się wygrać każdy z tych turniejów w jednym roku nazywamy zdobywcą Wielkiego Szlema. Poza Klasycznym Wielkim Szlemem wyróżniamy też: Nie kalendarzowy Wielki Szlem - jeśli zawodnik wygra cztery turnieje wielkoszlemowe z rzędu, ale na przełomie dwóch sezonów; Karierowy Wielki Szlem - jeśli zawodnik wygra w trakcie całej kariery sportowej wszystkie turnieje wielkoszlemowe; złoty Wielki Szlem - jeśli zawodnik wygra cztery turnieje wielkoszlemowe, okraszone złotym medalem olimpijskim; Mały Szlem - jeśli zawodnik wygra w jednym sezonie trzy z czterech turniejów wielkoszlemowych;

Odzież sportowa
Autor: Adidas
Treści źródłowe: Adidas
Zdobywczyni kilku z tych tytułów, między innymi Nie kalendarzowego Wielkiego Szlema (French Open 2002 - Australian Open 2003), Karierowego Wielkiego Szlema (1999, 2002, 2003) oraz Karierowego Złotego Wielkiego Szlema (US Open 1999, French Open 2002, Wimbledon 2002, Australian Open 2003 Igrzyska Olimpijskie 2012) ostatnimi czasy mocno nam podpadła pokonując w finale tegorocznego Wimbledonu Agnieszkę Radwańską 6:1, 5:7 i 6:2, i tym samym zdobywając swój już czternasty wielkoszlemowy tytuł. Zrobiła to oczywiście Amerykanka Serena Williams. Serena profesjonalnie gra w tenisa od 1995 roku. Na swoim koncie ma wiele wygranych. Na ostatnich - XXX Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w finale pokonała Mariję Szarapową, a grając w drużynie razem z siostrą- Venus Williams, zdobyła trzeci złoty medal olimpijski w rozgrywkach deblowych. Na tle tego wszystkiego myślę, że naszej przegranej nie można nazwać porażką, gdyż do „referencji” konkurentki przyczepić się nie można.

Fani tej dyscypliny sportu, rozgrywki tenisa na żywo, mogą oglądać podczas trwania tych najważniejszych turniejów oraz podczas olimpiady na sportowych kanałach telewizyjnych (np. Polsat sport, Eurosport) dostępnych już za kilkanaście zł miesięcznie na platformach cyfrowych, w jakości HD. Czasem transmisję można oglądać też na specjalnych kanałach internetowych, jednak dostęp do nich często również jest płatny.


Inni czytali też

Jak funkcjonuje wydawnictwo internetowe?

Pieniądze, Euro
Autor: http://sxc.hu
Treści źródłowe: http://sxc.hu
Mnóstwo ludzi szuka koncepcji na intratny biznes, wszyscy przenoszą się do wirtualnego świata. Działania online to dobre rozwiązanie i odświeżenie zastanych schematów. Internetowe wydawnictwo daje szansę na podniesienie chylącej się branży.
18-07-12 10:40:12
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.