Rola ośrodka doskonalenia nauczycieli

Autor: STABILO
Stanowisko pedagoga to stanowisko bardzo ważne i potrzebne. Pociąga za sobą ogromną odpowiedzialność, gdyż to właśnie od pedagogów zależy poziom wykształcenia młodych pokoleń, a więc przyszłość społeczeństw. Osoby te muszą więc posiadać odpowiednie predyspozycje do wykonywania zawodu, jak również posiadać niezbędną wiedzę i umiejętności.

Wymaga się więc, by pedagodzy nie tylko pełnili swoją funkcję poprzez nauczanie podopiecznych, jak również sami się dokształcali, nieustannie podnosili swoje umiejętności. W tym celu organizowane są specjalne kursy dla nauczycieli, prowadzone przez wyspecjalizowane organy w różnych miastach, choć oblegane są kursy dla nauczycieli w Krakowie czy Warszawie. Kursy takie mogą odbywać się w sposób „tradycyjny”, lub też drogą internetową. Niewątpliwą zaletą tych ostatnich jest możliwość kształcenia się bez wychodzenia z domu, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle oczekiwanym czynnikiem. Zakres tematyczny takich kursów jest bardzo szeroki, obejmuje właściwie wszystkie umiejętności niezbędne do pracy w szkole. Dokształcanie pracowników oświaty dzieli się na trzy zasadnicze etapy: pierwszy, polegający na przystosowaniu danej osoby do podjęcia nauczania w placówce oświatowej; drugi, czyli wspieranie młodego pedagoga w początkach pracy oraz trzeci – stałe kształcenie i podnoszenie umiejętności podczas zatrudnienia.

Organy zajmujące się dokształcaniem pracowników oświaty

Dzieci w szkole
Autor: 0Odyssey0
Treści źródłowe: http://www.sxc.hu
Najważniejszą organizacją powołaną do tego celu jest ośrodek doskonalenia nauczycieli wchodzący w skład. W Polsce istnieją 43 placówki tego typu, można je znaleźć w każdej dużej miejscowości, a podlegają one Ministerstwu Edukacji Narodowej. Zajmują się organizowaniem kursów, szkoleń dla rad pedagogicznych, warsztatów, konkursów skierowanych do pedagogów i nie tylko. Większość z tych ośrodków dysponuje własną biblioteką (w tym często biblioteką cyfrową), zajmuje się także wydawaniem publikacji periodyków, opracowywaniem programów nauczania dla określonego przedmiotu szkolnego itd. Inną z form urządzanych przez ośrodki doskonalenia nauczycieli są targi edukacyjne, adresowane do wszystkich osób związanych w jakiś sposób z edukacją, a więc dla nauczycieli, ich podopiecznych, rodziców uczniów oraz przedstawicieli szkół poszczególnych etapów nauczania.

Aby przeczytać kolejny interesujący aktualny wpis (https://www.tax4business.pl/opodatkowanie-spolki-komandytowej/) na ten temat, kliknij w widoczny link — tam znajdziesz więcej wiadomości.


19-05-30 07:03:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.