Agencje nieruchomości w czasach kryzysu – analiza i trendy

Wraz z 1. stycznia nastąpiły rewolucyjne różnice w dziedzinie obrotu. Agencje nieruchomości w tych czasach muszą pokonać kolejne uciążliwości w odpracowaniu strat. Ustawa deweloperska i niektóre zapisy nowej rekomendacji S, nie zagwarantują pomnożenia się chętnych na kupno nieruchomości.


Przepisy rekomendacji S i ustawa deweloperska
Autor: Times Square Public Relations

W pierwszej kolejności, 1. stycznia, wprowadzona została rekomendacja s. Jej treści wprowadzają zmiany m.in. reguły wyliczania zdolności kredytowej. Banki wnikliwiej badają potencjalnych kredytobiorców i tworzą kompletną syntezę zagrożenia połączonego kredytu. Przykra wiadomość spotyka osoby chcące zaciągnąć zobowiązania nie w złotówkach. Te zasadnicze nowości przesądzają o fakcie, że: zdolność kredytowa kalkuluje się dla najdłuższego okresu spłaty obejmującego ćwierć wieku, zaś miesięczna rata zobowiązania nie może przekraczać 42% osiąganych zarobków.
Zmiana wskaźnika DTI (wskaźnik wysokości sumy zobowiązań w stosunku do osiąganych dochodów) obniża możliwość do zaciągania zobowiązań kredytobiorców nawet o kilkanaście procent.

Nowa regulacja deweloperska wejdzie w życie wraz z 29 kwietnia. Jej podstawową rolą jest zapewnienie pewności klientom przedsiębiorstw zajmujących się obrotem nieruchomościami i zminimalizowanie zagrożenia nieodłącznego przy zakupie.
Wprowadzone przepisy drastycznie przekształcą dotychczasowy proces obrotu mieszkaniami.
W przepisach umieszczono definicję umowy deweloperskiej. Jest ona bazą, na której deweloper obliguje się do przepisania nieruchomości na nabywcę po zakończeniu budowy, otrzymując za to ustalone bilateralnie świadczenie pieniężne. Ta umowa zajmie miejsce dotychczasowej umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości. umowa deweloperska będzie zawierana tylko w postaci aktu notarialnego, a roszczenia nabywcy zostaną odnotowane w księdze wieczystej budowanej inwestycji.

Autor: krakow4u.pl
Każda inwestycja, rozpoczęta w trakcie obowiązywania ustawy, musi posiadać własny rachunek powierniczy, gdzie zostaną gromadzone wpłaty nabywców. To zabezpieczenie w razie zgłoszenia upadłości przez budującego. Wtedy środki z rachunku powierniczego posłużą do spłacenia roszczeń pieniężnych klientów.

Przepis dopuszcza także stworzenie rachunku powierniczego otwartego. Ta sytuacja powoduje, że zgromadzone wpłaty będą przekazane budującemu w transzach, po zakończeniu poszczególnych etapów inwestycji.

Każdy kontrahent przedsiębiorstwa zajmującego się budową musi dostać do względu prospekt informacyjny, który zgodnie z przepisami, obejmie komplet istotnych wiadomości dotyczących budowy i kondycji finansowej dewelopera.

Początek działania nowych przepisów może owocować zmniejszeniem się popytu na rynku nieruchomości, a za tym liczby kontrahentów, zarówno na nieruchomości nowe jak i z rynku wtórnego. Właściciele, którzy marzą o szybkim zbyciu lokum, będą musieli zastanowić się nad znaczną obniżką wymagań w ofercie.

Optymizm na rynku inwestycji biurowych
Na rynku inwestycji komercyjnych, biura nieruchomości odnotowały znaczny wzrost lokali i budynków przeznaczonych na cele komercyjne. W styczniu doniesiono, że ilość dostępnych w ofercie lokali na powierzchnie biurowe powiększa się ciągle. Największy popyt odnotowują agencje nieruchomości (kliknij i sprawdź) Warszawa. W mieście, do większych inwestycji, należą: Warsaw Spire (Ghelamco), Konstruktorska Business Center (HB Reavis) oraz Miasteczko TP (Bouygues Immobillier).

Do inwestowania w nieruchomości biurowe skłaniają deweloperów statystyki wynajmu. Według opinii przedsiębiorstwa Cushman & Wakefield -”postawienie na nieruchomości (idź do serwisu) wygląda na rozsądną alternatywę podczas niepewności na rynkach finansowych.” Jednakże nie należy podchodzić do tego z przesadną pewnością.

Sprawdź też na serwisie o nieruchomościach !
Treści źródłowe:
19-04-02 15:19:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.