Elewator - wykorzystanie?

Początkowe elewatory powstawały już w średniowieczu- były to elewatory zbożowe, które pełniły zwłaszcza funkcję magazynu zboża. Historyczny elewator posiadał tylko jedną kondygnację, ale wraz z intensyfikacją działalności rolniczej w kraju nad Wisłą był już wielokondygnacyjny. Magazynowano w nim surowce sypkie, szczególnie zboże.
Elewator charakteryzuje się osobliwą budową, bowiem najczęściej przypomina stłoczoną bryłę. Elewatory zbożowe cechują się niewielką ilością okien, spadzistym dachem oraz zwężającymi się w trójkąt szczytami. Wiejskie elewatory najczęściej były zrobione z drewna i stanowiły trwały komponent posiadłości dworskich. W większychaglomeracjach miejskich, takich jak Gdańsk czy Elbląg, powstawały elewatory murowane, z ciekawymi funkcjonalnościami ( np. windy transportowe czy też rynny spustowe dla zboża). Niektóre średniowieczne elewatory (często wpisane też do rejestru zabytków) posiadają również charakterystyczne dla danej epoki zdobienia i detale architektoniczne.

Zaintrygowało Cię to zagadnienie? Jeśli tak, to z radością chcielibyśmy Cię powiadomić, że kolejny ciekawy wpis (https://sol-drogowa.pl/pl) czeka na Ciebie na dalszej stronie - zaczytuj się z przyjemnością.

Największym elewatorem zbożowym w kraju nad Wisłą jest elewator Ewa, znajdujący się w Szczecinie przy Nabrzeżu Zbożowym nieopodal portu morskiego. Objętość szczecińskiego elewatora to 75 tysięcy metrów kwadratowych, które pozwala na przechowywanie aż 50 tysięcy ton zboża. Elewator Ewa służy zwłaszczado przeładunku, przechowywania, ważenia, wysychania, zabijania szkodników za pomocą artykułów chemicznych zwanych fumigantami oraz ochrony i kontroli fitosanitarna zboża.

Inni czytali też

Programy do inwentaryzacji

pieniądze
Autor: www.sxc.hu
Treści źródłowe: www.sxc.hu
INWENTARYZACJA- całokształt działań rachunkowych zmierzających do opracowania szczegółowego spisu z natury składników majątkowych oraz źródeł ich pochodzenia na sprecyzowany termin. Polega ona na określeniu za pomocą spisu rzeczywistego stanu każdego z rzeczowych oraz pieniężnych składników majątkowych, jak również wyjaśnienie różnic między stanem wynikłym w czasie inwentaryzacji (rzeczywistym) a stanem stwierdzonym w ewidencji księgowej. Ogólnie inwentaryzacja określana jest mianem koszmaru większości firm.


Elewator kiedyś stosowany był jedynie do mechanicznego transportowania, wietrzenia, suszenia i sortowania ziarna. Wraz z rozwojem metod technologii wytwórczych i powstawaniem nadwyżek produkcyjnych, budowla elewatora była ulepszana o funkcjonalne rozwiązania techniczne. Elewator z biegiem czasu zastosowanie w innych dziedzinach, w których niezbędne jest gromadzenie materiałów sypkich czy też nadmiar materiałów.

Współcześnie elewator z reguły to struktura kilkunastopiętrowa, dopuszczająca nie tylko składowanie nawet kilkadziesiąt ton materiałów, ale i dozorowanie, utrzymywanie odpowiedniej temperatury oraz wilgotności poprzez związanie z określonymi systemami i urządzeniami technologicznymi.

Jeżeli szukasz interesujących informacji na omawiany temat, odwiedź nowoczesne gniazdka nas, a na pewno odnajdziesz ciekawe fakty.

W niektórych branżach, zwłaszcza w rolnictwie czy przetwórstwie owocowym, elewator to stałe narzędzie działalności.
19-08-08 07:04:10
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.