Metody oceniania okresowego pracownika

Oceny okresowe pracowników to obecnie często stosowany sposób sprawdzania ich kompetencji, lecz także oceny tego jakie przymioty pracowników są potrzebne na określonym stanowisku. Jak wynika z badań tylko trochę ponad 10% dużych przedsiębiorstw oraz korporacji nie korzysta z takiego typu technik kontroli.
Mocne wejście Twojej firmy
Autor: www.sxc.hu
Treści źródłowe: www.sxc.hu
Na przestrzeni kolejnych lat powstało kilka szczególnych nurtów, jakie pozwalają na właściwą ocenę, a wśród nich różne kryteria. Te są konstruowane od razu w każdym przedsiębiorstwie. Bierze się bowiem pod uwagę jej własne potrzeby i wymagania. Oceny okresowe pracowników zezwalają bezspornie na poprawienie sytuacji w firmie. Wyróżnia się kilka rodzajów ocen takiego typu a wśród nich często wykorzystywaną jest ocena 360 stopni. Dzięki niej ocena pracownika przeprowadzana jest przez rozmowy nie tylko z badanym podwładnym, ale także jego otoczeniem w pracy. Tu głównie sięga się po komentarz menagerów, kolegów lub nawet klientów, z którymi pracownik współpracował.

Inni czytali też

Ocena 360 stopni jako główna ocena pracownicza

Biznesmen
Autor: http://sxc.hu
Treści źródłowe: http://sxc.hu
Od dawna już pracownicy podlegają sprawdzaniu. Ówcześnie wykorzystywano do tego celu rygorystyczne zasady, a praca wykonywana była pod ostrym dozorem szefów. Dzisiaj, aby uzyskać informacje na ile dobrze pracujemy stworzone zostały różnorakie techniki oceny. Ocena pracownicza pomoże przełożonemu dokonać dobrej selekcji, ale również nagradzać tych najlepszych i dobrze ich motywować.


Kolejnym sposobem, by ocena pracownika przebiegła odpowiednio jest ocena 180 stopni. Jest ona niezwykle podobna do tej opisywanej wyżej, różni się przede wszystkim wyłączeniem w zbieraniu opinii klientów oraz menagera. W tym przypadku zwykle wiedzę o podwładnym zbiera się przez rozmowy ze współpracownikami i głównym szefem. Ocena pracownika jest również osiągalna dzięki metodzie jaką jest technika wydarzeń krytycznych. W tym przypadku kompletuje się dane (zobacz standaryzacja danych) odnośnie sukcesów oraz błędów badanego w zakreślonym czasie. Dzięki temu przełożony ma dobry obraz całościowych dokonań pracownika (zobacz cechy lidera).


To z której techniki korzysta dane przedsiębiorstwo zależy od zakresu działania i potrzeby w danym momencie. Najczęściej tego typu ocena pracownika robiona jest raz do roku i często od jej wyników zależy premia czy kariera danego pracownika. Wyniki ocen pozwalają również na ich weryfikację. Takie informacje pozwalają podjąć właściwe decyzje o przydzieleniu na przykład kolejnych kursów.
19-09-02 07:05:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.