Nowości techniczne w gabinecie dentystycznym

Kto z nas nie pamięta mrożących krew w żyłach odwiedzin u stomatologa pod koniec lat osiemdziesiątych? Te obskurne pokoje publicznego szpitala, z obsypanymi z tynku sufitami pomalowanymi farbą olejną większość straszą po dziś dzień. Kompletu przerażającego obrazu dopełniała nie do końca uśmiechająca się pani stomatolog, z okropnym, świergoczącym wiertłem, które zaraz wbije niezbyt pewnie w nasze biedne, niczego niepodejrzewające zęby.
Mały Pacjent u dentysty
Autor: Bird&Co Sp. z.o.o.
Treści źródłowe: Bird&Co Sp. z.o.o.
Na szczęście, w dzisiejszych czasach wiele się zmieniło. Rozpoczynając od samych gabinetów, do umiejętności dentystów (w końcu stomatologia to jedna z dziś najbardziej obleganych specjalizacji na studiach medycznych, a doszkalające kursy stomatologiczne są codziennością). Największa zmiana zaszła jednak w sprzęcie stomatologicznym. Nie uświadczymy już dziś starych i tak źle się kojarzących wierteł pochodzących z późnego PRL, ani wypełnień zębów po założeniu, których zapach z ust (Przykry zapach z ust) był okropny przez kilka dni.

Teraźniejsza technika stomatologiczna poszła w stronę łagodzenia bólu, w końcu strach przed wizytą u stomatologa (zobacz https://stomatologiacichon.pl/chirurgia-stomatologiczna/) jest dość powszechny nie tylko w naszym kraju. Teraz standardem są wiertła szybkoobrotowe, które są zdecydowanie cieńsze, a przez co bardziej precyzyjne od swoich wcześniejszych modeli. Borowanie mniej bólu, niż zabiegi wykonywane przy użyciu starych wierteł.

Inni czytali też

Medycyna estetyczna kluczem do pięknego wyglądu

wellderm - logo
Autor: Wellderm
Treści źródłowe: Wellderm
Aktualnie mamy mnóstwo możliwości, żeby skorygować niedoskonałości naszego wyglądu. Medycyna estetyczna postępuje bardzo szybkim tempem i zapewnia nam mnóstwo różnych zabiegów umożliwiających poprawienie stanu skóry, usunąć wszelkiego rodzaju niedoskonałości albo zmienić to co się nam nie podoba. Zabiegi te są raczej drogie, ale nie mają zwykle niebotycznych cen i możemy sobie na nie pozwolić.


Następnym elementem wyposażenia dzisiejszego gabinetu dentystycznego są supernowoczesne lasery stomatologiczne, umożliwiające wykonywanie specjalistycznych zabiegów na zębach i dziąsłach z dużo większą niż dotąd precyzją. Dodatkiem (ale niemniej ważnym!) jest to, że zabiegi, w których wykorzystuje się lasery są praktycznie bezbolesne.

Niektóre zabiegi obecnie jedynie z laserem. Doświadczony lekarz, mając na wyposażeniu taki laser diodowy o rozmiarach długopisu, może w kilka minut wykonać zabieg zakładania nici retrakcyjnych. W odróżnieniu od operacji, przy których stosuje się starsze narzędzia, w tym wypadku nie ma niebezpieczeństwa kontaktu narzędzi z stalowymi wypełnieniami, co może prowadzić do porażenia operowanego prądem. Laser diodowy wykonuje niewielkie dziurki, które są wyraźnie odsłonięte, co znacznie ułatwia dentyście pracę.
Treści źródłowe: http://www.aurident.pl/
20-02-14 07:11:08
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.