Druk - wynalazek, który zmienił świat

Niecałe siedemset lat upłynęło, od momentu, gdy Jan Gutenberg postawił pierwszą drukarnię w historii. To niebywałe, jak ten Niemiec ulepszył świat. Od momentu, kiedy skromny wynalazca opracował czcionki ruchome, należy liczyć brzask nowoczesności. Ułatwienie kopiowania pisma miało wielki wkład do stworzenia europejskiej kultury.


Epson Stylus SX130
Autor: Epson
Treści źródłowe: Epson
Bez wynalazku Gutenberga w następnym stuleciu nie rozprzestrzeniłaby się reformacja. A obecnie? Popatrzcie chociażby na marketing (marketing strategiczny) – drukowanie ulotek (Zobacz propozycję: ) to dziś podstawa. Umiecie sobie wyimaginować przepastne sale, w których mrowie ludzi pieczołowicie przepisuje i przerysowuje kolejne kartki? Tą drogą przed erą druku tworzono literaturę. A |drukowanie kalendarzy? Całość z osobna wypisywać, co za udręka.

Zanim Gutenberg wynalazł druk, w Europie i na świecie większość mieszkańców była niepiśmienna. Wytwory literackie były rzadkim produktem. To wynika z kluczowego prawidła gospodarki. Jeśli coś jest kosztowne w wytworzeniu, gdyż proces trwa długo i wymaga sporą liczby zatrudnionych, to cena towaru na rynku będzie wysoka. A w wiekach średnich zróżnicowanie majątkowe było naturalnie gigantyczne. Woluminy kupowała więc mała liczba ludzi, a jeszcze bardziej mikroskopijna grupa potrafiła je studiować.

Jądrami kultury były klasztory, w których zakonnicy starannie przepisywali opasłe tomiszcza, głownie egzemplarze Biblii. Rozpowszechnienie posiadania jej po wymyśleniu druku okazało się kluczowym katalizatorem przemian socjalnych i religijnych. A w tym momencie zobaczcie, jak jest dzisiaj. Spory odsetek osób trzyma w mieszkaniu książki, notesy, notatniki, plakaty. A słowo powstały dzięki czcionkom jest dziś uporczywie wypychane przez technologię masowego cyber przekazu .

Inni czytali też

Sukienki, bluzki, ciuchy na wiele okazji!

Melanż Sklep - spódnica
Treści źródłowe: www.melanzsklep.pl
Lato tuż tuż, a co za tym idzie dużo okazji i wydarzeń, w których chcemy wyglądać odpowiednio i nietuzinkowo.


Ale to jeszcze nie upadek ery druku. Firmy drukarskie są wciąż niezbędne. Dzięki nim jest wydawana prasa. To także oczywiście najpopularniejsze narzędzie w marketingu. Druk ulotek, gazetek, billboardów rozkręca naszą ekonomię od 50 lat. Odszukanie porządnej drukarni jest łatwe. Wystarczy wejść do internetu, uruchomić Google i wstawić sformułowanie „druk nazwa miejscowości” (np. „druk Kraków”) i zdecydować się na którąś spośród wielu otrzymanych ofert.
24-01-24 16:01:05
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.