Jak wybrać dobry sprzęt górski?

Jeżeli naszą pasją jest wędrowanie po górskich szlakach, wspinaczka także przy okazji na przykład eksplorowanie jaskiń powinniśmy posiadać odpowiednio dopasowany sprzęt, który zagwarantuje nam wygodę i poczucie bezpieczeństwa w trakcie wyjazdów. Każdy sprawdzony sklep turystyczny oferuje takie wyposażenie w swojej ofercie. Często, o wiele zbyt często słyszy się w różnych serwisach informacyjnych wiadomości o ludziach, którzy giną na szlakach, gdyż wybierają się w góry bez przygotowania. To ludzka głupota najczęściej jest główną przyczyną tragicznych wydarzeń w górach.

Zdjęcie tatr
Treści źródłowe: astrojawil.pl
Bo jak w inny sposób określić wychodzenie w wysokie góry w sportowych adidasach, które nie dają podparcia stopie i nie mają w ogóle przyczepności na kamieniach. Albo, co zazwyczaj zauważamy w wydaniu damskim, w sandałkach. Wystarczy wtedy jeden mokry kamień i wypadek gwarantowany. W najlepszym razie skręcenie lub złamanie nogi. W najgorszej sytuacji upadek w przepaść. A jak określić kogoś kto wychodzi w góry nie zabierając mapy, wchodzi na szlak nie mając pojęcia dokąd prowadzi i którędy wrócić? Albo osoby, które wybierają się na przechadzkę do jaskini bez czołówki, bez kasku i nie wiedząc, że trzeba się tam przeciskać na leżąco przez część szlaku i korzystać z łańcuchów? Albo ci, którzy nie umieją odczytać oznaczeń szlaku? To nie są bajki i to nie są jednostkowe przypadki. Takich ludzi są tysiące. Gdy twoją pasją są góry przyszykuj się do wyjazdu odpowiednio.

Najlepiej mieć jeden solidny sklep górski. Taki, w którym pracują pasjonaci i specjaliści, którzy pomogą dopasować dobrze sprzęt. Trzeba na początku odwiedzić kilka miejsc, możemy też poczytać opinie w sieci. Łatwo trafić na takie strony, wystarczy tylko fraza "sklep turystyczny" wpisane w wyszukiwarkę. Gdy już podejmiemy decyzję, gdzie chcemy się zaopatrywać, musimy podjąć decyzję w co.

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł, sprawdź link (https://warsaw.nobuhotels.com/pl/rooms-suites/) opublikowane tutaj, znajdziesz w tamtym miejscu podobne wiadomości, które będą dla Ciebie interesujące.

Jest kilka elementów wyposażenia, bez których nawet nie wolno nam myśleć o wyprawie w góry. Warto solidnie się przygotować do wyprawy życia i nie tylko.

Pierwsza sprawa – buty. Odpowiednio dopasowane, wygodne i wysokiej klasy. Mogą być pół rozmiaru większe niż te, które wkładamy na co dzień, po wielokilometrowych wędrówkach nogi często puchną, a obuwie nie powinno nawet wtedy uciskać. Oczywiście buty nie mogą być zbyt luźne, bo wtedy mamy pewne skręcenie kostki na pierwszym lepszym kamieniu. Pamiętajmy, że nie ma butów uniwersalnych. Inne sprawdzają się latem, inne gdy chcemy chodzić po lodzie. Jeśli przewidujemy wędrówki zimowe pamiętajmy by kupić raki turystyczne, które dobrze będą współdziałać z naszymi butami. jeżeli planujemy wspinać się w lodzie, kupmy raki do tego stworzone. Turystyczne do wspinaczki się nie nadają.

Jeśli planujemy się wspinać nie zapomnijmy o obuwiu do tego celu. Tak właściwie, jeśli kupiliśmy wcześniej buty do wspinaczki ściankowej nie musimy kupować dodatkowej pary. Jeśli te, które posiadamy są sprawdzone i idealnie czujemy w nich stopnie – to świetnie. Dobre buty na ściankę zdadzą egzamin też w skałach. Naturalnie, nikt nam nie broni kupić sobie drugą parę. Może się okazać, że do wspinaczki skałkowej bardziej odpowiednie będą dla nas buty sztywniejsze, albo wręcz odwrotnie, bardziej miękkie. To wszystko jest zależne od osobistych preferencji. W każdym razie możemy zapoznać się z aktualną ofertą producentów. Jeśli w wyszukiwarkę wpiszemy hasło "dobre buty na ściankę 2012" na pewno znajdziemy najnowsze propozycje.
Autor: Mateusz Matković
23-08-20 09:01:04
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.