Jak przezwyciężyć lęk społeczny

Strach przed wyszydzeniem, zła ocena ze strony innych, trzęsące się dłonie, czy czerwienienie się w sytuacjach społecznych - to niektóre z objawów lęku społecznego. Może on przybierać różnorodne formy, inną dynamikę i siłę, w zależności od cech danej osoby. Osoba nieśmiała czuje się często zawstydzona i czujna w kontaktach z innymi, a jej działania są nacechowane wiecznym lękiem i dystansem.
aromaterapia
Autor: Nantes
Treści źródłowe: http://www.nantes.pl
Specyficzne dla fobii społecznej jest znaczne pogorszenie ogólnego funkcjonowania, związane z dystansem do różnych sytuacji międzyludzkich. Jeśli czujemy, że lęk jest na tyle paraliżujący, że utrudnia nam normalne funkcjonowanie, zasięgnijmy pomocy psychoterapeuty. W tym celu, dobrze zacząć od wpisania w wyszukiwarkę wybranych usług i miasta, w którym mieszkamy, np. „psycholog wrocław” czy „terapia wrocław”.

Dawne, ośmieszające doświadczenia w sytuacjach społecznych, nie rzadko stanowią są powodem powstania chorobliwej nieśmiałości. Osoba, która już w młodych latach ukształtowała swój obraz, jako kogoś nie radzącego sobie w życiu, śmiesznego, niezdarnego i do tego lękliwego, natomiast obraz innych jako krytycznych, oceniających, jest przekonana, że jedynym rozwiązaniem jest ucieczka przed światem. Ludziom, którzy zmagają się z powyższym problemem, towarzyszy krytyczna opinia na własny temat.

W życiu najczęściej są osobami perfekcyjnymi - stawiają sobie za cel wykonanie czegoś doskonale, co zwykle okazuje się niemożliwe i prowadzi do samokrytyki. Osoby z fobią społeczną mają poczucie, że ich zachowanie było nie takie, jak sobie wymyślili, zaś oczekiwania innych często uznają za większe niż są one w rzeczywistości. Nawet, jeśli osoba z lękiem społecznym odniesie sukces, to nie tworzy jej pozytywnej oceny we własnych oczach. Wręcz przeciwnie, twierdzi, że teraz ludzie będą oczekiwać jeszcze więcej, a ona oczywiście poniesie same porażki.

Inni czytali też

Nerwica – nowa choroba cywilizacyjna

ból
Treści źródłowe: http://www.sxc.hu
Każda era w dziejach ludzkości odcisnęła swoje piętno nie tylko w rozwoju cywilizacyjnym i postępie gospodarczym ale również miała ogromny wpływ na kondycję fizyczną i umysłową ludzkości. Epidemie oraz plagi związane z brakiem higieny i brakiem znajomości medycyny ustąpiły miejsca nowym chorobom cywilizacyjnym takim jak nerwice, zaburzenia łaknienia czy chorobom układu krążeniowego.


Obraz innych oraz świata również jest widziany w ciemnych barwach, a każdy kolejny dzień, to zmaganie się z własnym lękiem. Jeśli mamy podobne problemy, nie czekajmy, ale udajmy się do dobrego terapeuty, który pomoże nam wyjść na prostą. Badania pokazują, ze bardzo dużo pacjentów poddanych psychoterapii poznawczo - behawioralnej doświadcza znacznej poprawy. Aby znaleźć dobrego terapeutę, wpiszmy w wyszukiwarkę np. „dobry psycholog gabinet psychologiczny katowice wrocław” i wybierzmy odpowiedniego dla siebie.

Wyświetl większą mapę
Autor: M.B
19-09-11 07:05:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.