Ferwor przedświątecznych procesów zakupowych

Pośpiech i przymus doskonałych świąt sprawiają, iż Polacy dają się nabierać na tricki marketingowe oraz wydają więcej gotówki niż na co dzień. Jednakże podarunki nabywane w ostatnim momencie zazwyczaj są najmniej trafione. W związku z tym Polacy najczęściej chcą otrzymać gotówkę. Polacy są w święta w wyższym stopniu hojni i spontaniczni w nabywaniu, choć i na co dzień ponad połowa z nich w ogóle nie planuje własnych wydatków. Spontaniczne podejście do świątecznych sprawunków, czyli zostawienie ich na ostatni moment, może spowodować, iż zapłacimy za przepływowy ogrzewacz wody sporzej niż normalnie.

świąteczne zakupy
Autor: Terry Madeley
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
W okresie przedświątecznym wiele osób jest skłonnych zaaprobować większe koszty. Częściej też dają się nabrać na chwyty marketingowe, jakie napędzają koniunkturę sprawunków. Wynika to nie jedynie z presji czasu, ale i z naszej tradycji. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nawet najdroższy podarek kupiony w gorączce przedświątecznej może okazać się zawodem dla obdarowanego. Prezenty kupowane pod presją czasu należą bowiem do najmniej użytecznych sprawunków - bądź na czasie. Z badań wynika jednak, że Polacy nie postanawiają pozostawiać zakupu upominków na ostatni moment. Prawie co czwarty badany pragnie kupić upominki w listopadzie, zaś prawie połowa w pierwszych tygodniach grudnia. 22 proc. zamierza to uczynić tuż przed Bożym Narodzeniem. W tym roku na podarunki świąteczne oraz ozdoby choinkowe statystyczna polska rodzina pragnie przeznaczyć statystycznie 1130 zł, o 6 proc. więcej aniżeli w ubiegłym roku. Wydatki na żywność pochłoną z kolei 33 proc. tej kwoty.


Inni czytali też

Drewniane gadżety, – czyli dobry pomysł na prezent.

pudełka ozdobne
Autor: desi.italy
Lubimy dostawać prezenty. Co tu ukrywać?. Ile to razy czujemy te ciarki na plecach, kiedy trzymamy w rękach pudło opakowane w ozdobny papier i myślimy, co może kryć jego środek. Ale tak samo jak lubimy je dostawać, lubimy je także robić. Wyszperać dobry prezent to dziś prawdziwa sztuka. Nietuzinkowy, a jednocześnie użyteczny - w zależności, co kto lubi. Ostatnimi czasy stało się ofiarowanie rzeczy wykonanych z drewna. Są to proste, a jednocześnie eleganckie rzeczy, które będą zachwycały niejednego estetę.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.