Do czego używane są odlewy?

Czy myśleliście przy jakiejś okazji czym zajmuje się branża odlewnicza i w jaki sposób tak naprawdę stosowane są różnego formatu odlewy? Najprawdopodobniej nie. Jest to gałąź produkcji przemysłowej, o której nie słychać specjalnie często. W związku z tym wielu ludzi nie wie, że bez niej inne by sobie nie poradziły. Odlewnie zaopatrują przemysł maszynowy, stoczniowy, motoryzacyjny. Nawet artykuły gospodarstwa domowego konstruuje się wykorzystując odlewy.

Odlewy
Treści źródłowe: www.alwro.com.pl
W odlewnictwie działa obecnie już bardzo wiele różnorodnych technologii, wszystkie jednak zamykają się w jednym prostym haśle - obróbka cieplna. To przy wykorzystaniu bardzo wysokiej temperatury doprowadza się metal do płynnej formy i to umożliwia tworzenie odlewów. W zależności od procesu obróbki możemy wyróżnić na przykład odlewy (rekomendujemy sprawdzić: żywice epoksydowe) kokilowe. Stop wlewa się do form, nazywanych właśnie kokilami.

Bardzo często stosuje się teraz odlewanie metalu pod ciśnieniem. Jest to metoda niezwykle precyzyjna. Odlewy - tanio żywice elastyczne-> odlew.com.pl/oferta-ebalta/poliuretanowe-zywice-elastyczne - ciśnieniowe są bardzo dobrej jakości i nie potrzebują już dodatkowej obróbki. To sprawia, że można produkować daną część na skalę masową.

Zazwyczaj po odlaniu następuje wyżarzanie. To proces polegający na nagrzaniu odlanego fragmentu do określonej temperatury. Po nagrzaniu tę temperaturę należy przez jakiś czas utrzymać, a w końcu element powoli ochłodzić. Sposobów wyżarzania jest kilka i każda służy czemu innemu. Dla przykładu może obniżyć twardość elementu przed dalszą obróbką.

Inni czytali też

Elewator - wykorzystanie?

Spichlerz w Gorzowie Wielkopolskim
Autor: XELLA Polska Sp. z o.o.
Treści źródłowe: XELLA Polska Sp. z o.o.
Pierwotne elewatory powstawały już w średniowieczu- były to elewatory zbożowe, które pełniły przede wszystkim rolę magazynu zboża. Średniowieczny elewator posiadał tylko jedną kondygnację, ale wraz z rozkwitem działalności rolniczej na ziemiach polskich był już wielokondygnacyjny. Gromadzono w nim materiały drobne, szczególnie zboże.


Warto czasem zainteresować się mniej znanymi gałęziami przemysłu. Każdy ciekawski majsterkowicz prawdopodobnie chętnie dowie się gdzie mogą być wykorzystane odlewy i że dzięki odlewnictwu ma na przykład zawiasy w drzwiach (tu dowiesz się więcej).
Treści źródłowe: Alwro S. A.
23-03-24 14:01:07
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.